Archiv roku 2017

2017

I přes velikou snahu majitele sousedního areálu zahradu získat, nyní zůstane zahrada v majetku města a my ji můžeme dál využívat, spolu s lidmi ze sousedství. Budoucnost zahrady je však stále otevřená. Bojíme se take dalších negativních stavebních zásahů souseda do zahrady, jako tomu bylo dosud, díky "vstřícnosti" některých úředníků.

Přírodní zahrada, ve vnitrobloku Koliště – Kpt. Jaroše znovu v ohrožení:

O pozemek na němž leží část přírodní zahrady usiluje náš bývalý “spojenec“ z roku 2013 "v boji" o záchranu zahrady před záměrem parkoviště ÚOHS, finančník, pronajímatel a majitel sousedního, velkého, zastavěného a vyasfaltovaného areálu ve vnitrobloku. Chce využít zájmu města odkoupit jím vlastněný pozemek za Lužánkami, v zájmové oblasti města pro výstavbu stadionu. Viz jiný známý podobný případ. Místo jeho odprodeje navrhl městu směnu tohoto pozemku za kus přírodní zahrady v našem vnitrobloku.

Náš soused velmi dobře věděl a ví o našem úsilí zahradu uchránit před likvidací zástavbou nebo nevhodnými zásahy.

Snažíme se ji také udržet jako jeden celek, poslední této rozlohy (přes 1000m2) v našem vnitrobloku a zachovat její přírodní charakter. O jeho záměru, získat kus této zahrady, jsme dověděli opět zcela náhodou, když tajně do zahrady vpouštěl oknem ze svého areálu odhadce ceny pozemku. Naše následná snaha dohodnut se, byla neúspěšná. Naše nabídka spoluvlastnictví pozemku, které by dostatečně garantovalo zachování celku přírodní zahrady, byla odmítnuta.

Bylo již deklarováno rozdělení zahrady a připojení, jím takto získané, parcely k jeho areálu v sousedství. Našemu sousedovi jsme nabídli možnost přístupu na zahradu a jejího společného využití k rekreaci i v případě, že pozemek nakonec nezíská. Navrhli jsme také městu možnost občasného otevření zahrady i pro veřejnost, v rámci kulturních akcí neziskového charakteru, což už se také nyní neformálně dělo.

Osud zahrady je tedy v rukou vedení Brna, které o směně jednoho pozemku pod silnicí za kus této přírodní zahrady se vzrostlými stromy bude rozhodovat.